Z A G R Z E B
(chorw. Zagreb)to stolica i największe miasto Chorwacji. Liczy 973 600 mieszkańców[potrzebne źródło], aglomerację zagrzebską zamieszkuje natomiast 1,1 mln[potrzebne źródło]. Miasto leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Stanowi samodzielny okręg administracyjny.


Muzea:
- Muzeum historyczne Chorwacji (Hrvatski povijesni muzej)
- Muzeum miasta Zagrzebia (Muzej grada Zagreba)
- Muzeum przyrodnicze
- Chorwackie muzeum sztuki prymitywnej (Hrvatski muzej naivne umjetnosti)
- Muzeum Mimara (Muzej Mimara) -
zbiory to 3700 dzieł sztuki (ponad 1500 w stałej ekspozycji) podarowane Zagrzebiowi przez Wiltrud i Ante Topića Mimarów. Obrazy malarstwa hiszpańskiego, włoskiego i holenderskiego oraz ceramikę i sztukę orientalną.
- Muzeum Etnograficzne (Etnografski muzej) -
stroje ludowych z Chorwacji, instrumenty muzyczne oraz bogate zbiory ludowej kultury Etiopii, Ameryki Południowej, Chin i wysp Pacyfiku.
- Muzeum Archeologiczne (Arheoloki muzej) -
sztuka egipska, zbiory numizmatyczne antyczna i średniowieczna historia Zagrzebia i okolic.
S P L I T
to miasto i duży port w chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto okręgu splitsko - dalmatinskiego.Liczba mieszkańców: 210,4 tys.; drugie co do wielkości miasto Chorwacji po Zagrzebiu oraz największe i najważniejsze miasto krainy historycznej Dalmacji.
R I J E K A
(wł. Fiume) (polskie znaczenie nazwy: rzeka) miasto w zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką (Morze Adriatyckie). Położone jest na wzgórzach, u podnóża masywu Risnjak. Zamieszkuje w nim 170 tys. mieszkańców, co czyni je trzecim pod względem liczby ludności miastem w kraju. Od 1991 roku należy do Chorwacji.
Ważny ośrodek przemysłowy kraju i największy chorwacki port handlowy (m.in. dowóz ropy naftowej), rybacki i tranzytowy. Rozwinięty przemysł: stoczniowy, maszynowy, chemiczny, papierniczy, materiałów budowlanych, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu duża rafineria ropy naftowej z rurociągiem naftowym do rafinerii w Sisaku oraz port lotniczy.
Duży ośrodek naukowy szkoły wyższe i liczne instytuty naukowo-badawcze oraz kulturalny liczne ośrodki turystyczne, muzea.
Zabytki:
- średniowieczny kościół NMP (przebudowany w stylu barokowym),
- klasztor Augustianów z barokowym kościołem Św. Hieronima,
- ratusz (XV w., XIX w.),
- kościół Św. Wita (XVII w., XVIII w.),
- cerkiew (XVIII w.),
- wieża miejska (XV w., XVIII w.)
- liczne budowle użyteczności publicznej z XIX w. i początku XX w.
O S I J E K
miasto w krainie historycznej we wschodniej Chorwacji - Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją miejską kraju.Znajdują się tu liczne zakłady: petrochemiczne, produkcji maszyn rolniczych, mebli, zapałek, materiałów budowlanych i duża cukrownia. Ważny węzeł kolejowy i węzeł drogowy. Od 1697 r. istnieje nieprzerwanie browar.
Miasto jest liczącym się w kraju ośrodkiem kulturalnym i akademickim. Ma kilka wyższych uczelni, w tym jeden z czterech w Chorwacji uniwersytetów.
Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy to istniała tu osada wojskowa Mursa. Miasto przez wieki pełniło funkcję strategiczną, strzegąc przeprawy przez Drawę. Podczas wojny z Serbią było miesiącami ostrzeliwane. Tysiące mieszkańców zginęło, zostały zniszczone mosty na Drawie i kilka zabytkowych budowli w centrum.
Ośrodek turystyczny - muzea, liczne budowle świeckie i sakralne z XVIII w. i XIX w.. Najładniejszą częścią miasta stanowi bez wątpienia - położone poza centrum barokowe Stare Miasto, zwane twierdzą (Tvrda) - historyczne jądro miasta, które otoczone obronnym murem strzegło przeprawy przez Drawę. Zachowało się prawie w niezmienionej formie od XVIII w., z którego pochodzi większość jego zabytków. Na brukowanym rynku stoi ratusz i kamieniczki z trójkątnymi szczytami.
Pozostałe zabytki :
- kościół św. Jakuba z klasztorem Kapucynów
- kościół św. Michała
- kościół św. Krzyża wraz z klasztorem Franciszkanów
- neogotycka katedra św. Piotra i Pawła
Ludzie
Tomislav Dusanic ( 1957-2006 ) - karykaturzysta, rysownik, organizator wystaw rysunku satyrycznego w Osijku, marynarz. Po jego śmierci działalność wystawiennicza przejęła jego córka Stella Dusanic.
Z A D A R
miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Od 1991 należy do niepodległej Chorwacji. Zamieszkuje je ok. 82 tys. mieszkańców (2005).Miasto odgrywa ważną rolę w komunikacji, gdyż zbiegają się tu drogi z Rijeki i Zagrzebia na południe kraju.Znajduje się tu port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy) oraz kulturalnym (wyższa szkoła pedagogiczna, liczne zabytki i muzea).
Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat - w 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś. Znajduje się tu bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. W chorwackich folderach turystycznych stawiane bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. Miasto znane jest ze słynnego wiśniowego likieru Maraschino. Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza.
Najciekawsze zabytki:
- rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich
- kościół przedromański św. Donatusa z IX w.
- romańska katedra św. Anastazji z przełomu XII w. i XIII w.
- kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą z 1105
- kościół gotycki św. Tomy z XIV w.
- renesansowa loggia
- budynek straży miejskiej z wieżą zegarową
- brama Porta Terraferma
- klasztor Franciszkanów z XVI w.
- pałace barokowe
- arsenał z XVIII w.
- ratusz
- kościół św. Szymona ze srebrnym sarkofagiem w środku
- klasztory - św. Michała i franciszkanów.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL